sporteus.pl

Blog tematyczny o lifestylu, zdrowiu i modzie

Lifestyle

Czy warto odwiedzić Katowice?

Czy warto odwiedzić Katowice?

Katowice to stolica Górnego Śląska. Wiele osób miasto kojarzy z szarą, brzydką architekturą. Takie wyobrażenie jest błędem. Ten ośrodek miejski ewoluuje na naszych oczach. W poniższym, artykule podpowiadamy, czy warto jechać do Katowic.

Zanim podzielimy się miejscami wartymi odwiedzenia w stolicy Górnego Śląska, najpierw  chcemy wspomnieć o wskazówce, która zainteresuje rodziców z dziećmi. Warto zadbać o przyjemną atmosferę, zwiedzając Katowice z dzieckiem. Można mu kupić na początku jakiś miły prezent, np. lub jakąś dekorację, którą będzie kojarzył w późniejszych latach z pobytem w tym mieście, np. balon albo jakąś śmieszną zabawkę. Jeśli chodzi o balony z helem Katowice są miastem, w którym działa wiele firm oferujących tego typu gazowe gadżety.

Atrakcje warte zobaczenia w Katowicach

Chcąc poznać prawdziwy urok tego miasta, warto zarezerwować co najmniej cały weekend na pobyt tutaj. Zwłaszcza że miasto wcale nie jest małe — a interesujące punkty zlokalizowane są w różnych jego częściach. 

Przejdźmy do omówienia miejsc, które pomogą odpowiedzieć na pytanie, czy warto odwiedzić Katowice.

Katowicka Strefa Kultury

Choć to miejsce spośród wszystkich omawianych w artykule jest najmłodsze, to jest tu kilka miejsc wartych uwagi. Mowa przede wszystkim o kultowej Hali Widowiskowej Spodek, która swoimi walorami estetycznymi wprawi w zachwyt każdego miłośnika architektury. 

Spodek to nie tylko hala koncertowa, ale też lodowisko i przestrzeń, w której organizowane są różnego rodzaju wystawy. Może akurat w czasie naszej wizyty w mieście będzie odbywać się tam jakieś interesujące wydarzenie. 

W Strefie Kultury znajduje się również Muzeum Śląskie — warto je odwiedzić, by choć minimalnie poczuć historię tego barwnego regionu. W muzeum są prezentowane wystawy stałe i czasowe. W naszym przekonaniu najciekawszym punktem oferty jest wystawa Światło Historii. Górny Śląsk na Przestrzeni dziejów

Obok muzeum znajduje się siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia — może akurat w trakcie wizyty w Katowicach, będzie odbywać się wart uwagi koncert. 

Nikiszowiec 

Będąc w Katowicach, koniecznie trzeba odwiedzić Nikiszowiec — zabytkowe osiedle robotnicze znajdujące się w okolicy dzielnicy Janów. Choć do niedawna okolica ta była uznawana za dość niebezpieczną, to teraz stała się prawdziwą wizytówką miasta. Działają tu liczne kawiarnie, restauracja i puby. 

Na szczególną uwagę zasługuje układ urbanistyczny osady — cechą charakterystyczną jest zwarta zabudowa wokół ulic prowadzących do centralnego punktu osiedla, jakim jest Plac Wyzwolenia.

Architekturę Nikiszowca wyróżniają kamienice z czerwonej cegły typowe dla regiony Górnego Śląska. Jednak magia osiedla nadaje im wyjątkowy czar. Właśnie dla tego czaru koniecznie należy tu się pojawić. 

Europejskiej rangi festiwale muzyczne

Katowice od kilku lat stały się ważnym ośrodkiem muzyki — co roku odbywają się tu duże festiwale muzyczne takie, jak Tauron Nowa Muzyka i Off Festival. Wydarzenia te są prawdziwym świętem dla fanów muzyki alternatywnej i elektronicznej z całego kraju a nawet Europy i Świata. W końcu wielu uczestników tych wydarzeń przybywa z zagranicy. 

Jeśli chodzi o line-up tych wydarzeń, w ciemno można rezerwować bilet już zimą. Co roku organizatorzy stają na wysokości zadania i zapewniają uczestnikom muzyczne emocje na światowym poziomie. 

Dolina Trzech Stawów

Chcąc zaznać chwili spokoju na łonie natury, warto odwiedzić słynną dolinę 3 stawów. Znajdują się tu 3 zbiorniki wodne wokół których odbywa się wiele interesujących wydarzeń — rzecz jasna mają one miejsce w sezonie wiosenno-zimowym. 

Liczne ścieżki pieszo-rowerowe sprawiają, że można tu przez wiele godzin napawać się pięknem przyrody, będąc w centrum jednej z największych aglomeracji naszego kraju. Po przyjemnym spacerze można zatrzymać się w jednym z licznie tu działających pubów i zrelaksować się, popijając dowolny, ulubiony napój. 

Największy park miejski w Polsce

Zwiedzając Katowice, warto jeszcze zahaczyć o Park Śląski. Mimo że park ten leży w głównej mierze w Chorzowie, to częściowo znajduje się w Katowicach. Wizyta tu to kilkugodzinny spacer.

Dobrym pomysłem może być odwiedzenie najstarszego lunaparku w Polsce — słynnej Legendii, jak również zoo i planetarium. Trzeba oczywiście na wszystkie te atrakcje przeznaczyć znaczną ilość czasu. 

Czy warto wybrać się do Katowic…?

W tym momencie chyba nikt już nie ma wątpliwości, że Katowice są miastem, które warto (a wręcz należy!) odwiedzić. Bez względu na to, czy podróżujemy z dziećmi czy tylko w gronie dorosłych osób. Dla każdego znajdą się tu miłe atrakcje. 

Udostępnij