sporteus.pl

Blog tematyczny o lifestylu, zdrowiu i modzie

LifestyleZdrowie

Jakie witaminy dla wegan należy suplementować?

Jakie witaminy dla wegan należy suplementować?

Coraz więcej osób interesuje się różnymi dietami. Bardzo dużą popularnością cieszy się dieta wegańska, która wiąże się z wyłączeniem z jadłospisu produktów mięsnych i odzwierzęcych. W diecie wegańskiej nie spotkamy mięsa, nabiału, ryb czy jajek. Taki rodzaj diety wiąże się z mniejszą przyswajalnością witamin, które należy suplementować. Jakie witaminy dla wegan są najlepsze?

Witaminy dla wegan

Przejście na dietę wegańską powinno być przede wszystkim dokładnie przemyślane, a dodatkowo skonsultowane z dietetykiem lub lekarzem. Nie powinniśmy samodzielnie z dnia na dzień zmieniać całkowicie nawyków żywieniowych, gdyż możemy poważnie zagrozić swojemu zdrowiu. Jeśli jednak zdecydujemy się na dietę wegańską, to sprawdźmy, jakich witamin i składników mineralnych może brakować naszemu organizmowi.

W sklepach ze zdrową żywnością dostępne są różnego rodzaju suplementy diety. Niektóre dostępne są dla wegan. Specjalnie skomponowane mieszanki witamin i mikroelementów zostały stworzone z myślą o osobach, które zrezygnowały z jedzenia mięsa, ryb i nabiału. Witaminy takie należy oczywiście suplementować według zaleceń producenta. Dawka powinna być uzależniona od naszego wieku, zdrowia oraz kondycji. Zbyt duże dawki witamin mogą zaszkodzić, zamiast pomóc.

Jakie witaminy dla wegan powinny być suplementowane?

Jedną z ważniejszych witamin, która odgrywa istotną rolę w naszym organizmie, jest witamina B12. To właśnie ona powinna być przyjmowana przez wegan, gdyż w większości głównym źródłem jej pochodzenia jest mięso, ryby, jajka i produkty mleczne, czyli pokarmy, które nie są spożywane przez wegan. Niedobór witaminy B12 może prowadzić do apatii, powtarzających się duszności oraz do zmęczenia, które będzie pojawiało się coraz częściej. W konsekwencji może to doprowadzić do zaburzeń pamięci i zaburzeń neurologicznych.

Bardzo ważną rolę w organizmie człowieka odgrywa witamina D. W sumie powinna być ona suplementowana nie tylko przez wegan, ale także osoby będące na diecie normalnej. Witamina D w naszym kraju w większości pozyskiwana jest ze słońca. Dlatego w sezonie jesiennym i zimowym powinna być ona regularnie przyjmowana przez osoby w każdym wieku. Niedobór witaminy D może prowadzić do spadku odporności oraz zaburzeń w funkcjonowaniu stawów i mięśni. Weganie powinni przyjmować również jod, który w największej ilości występuje w rybach i owocach morza. Niedobory jodu negatywnie wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Bardzo często osoby, które nie mają dostatecznej ilości tego pierwiastka w organizmie, borykają się z problemami z tarczycą.

Udostępnij