sporteus.pl

Blog tematyczny o lifestylu, zdrowiu i modzie

LifestyleZdrowie

Niedobór kwasu foliowego – przyczyny i zagrożenia

Niedobór kwasu foliowego – przyczyny i zagrożenia

Witamina B9 znana lepiej jako kwas foliowy kojarzona jest przede wszystkim ze skutecznym sposobem ochrony organizmu przed anemią. Niedobór kwasu foliowego pociąga jednak za sobą znacznie poważniejsze konsekwencje. Prowadzi do chorób układu krążenia, jest jedną z przyczyn niedokrwistości, zwiększa ryzyko osteoporozy i miażdżycy, a w ciąży jest w stanie przyczynić się do wad rozwojowych płodu. Co jeszcze należy wiedzieć na jego temat?

Kwas foliowy i jego znaczenie

Witamina B9 pełni szereg ważnych ról w organizmie. Zwraca się uwagę na to, że przyczynia się do regulowania wzrostu komórek, nie ma też żadnych wątpliwości, co do tego, że wpływa również na ich funkcjonowanie. Uczestniczy także w procesie syntezy w odniesieniu do kwasów nukleinowych, a więc tych, z których powstaje nasze DNA. Odpowiada za tworzenie i rozwój czerwonych krwinek i sprawia, że o normalnym funkcjonowaniu można mówić nie tylko w odniesieniu do układu krwionośnego, ale również nerwowego i sercowo-naczyniowego.

Problemy z niedoborem kwasu foliowego

Niedobór kwasu foliowego nie należy do tych problemów, w odniesieniu do których można wskazać tylko jedną przyczynę. Najczęściej w tym kontekście mówi się o chorobach miąższu wątroby i niedoczynności tarczycy, należy jednak liczyć się z tym, że za stan ten może odpowiadać także antykoncepcja hormonalna oraz używki, w tym zarówno alkohol, jak i nikotyna. Lekarze nie mają też wątpliwości, że poziom witaminy B9 jest, przynajmniej częściowo, uzależniony od tego, co jemy, a także od wieku, bo im jesteśmy starsi, tym bardziej powszechny jest ten problem.
Skutki niedoboru kwasu foliowego są poważne, warto więc zastanowić się, czy któryś z objawów wysyłanych przez organizm nie informuje właśnie o niedoborze witaminy B9. Zwykle mamy w takim przypadku do czynienia z osłabieniem i szybką męczliwością. Niewystarczający poziom kwasu foliowego może sygnalizować jednak również blada i sucha skóra, tendencja do bólów głowy, duszności a także objawy dość niestandardowe takie, jak choćby pieczenie języka. Osoby zmagające się z tym problemem mogą też odczuwać nadmierną drażliwość połączoną z zawrotami głowy, a także z kołataniem serca.

Kwas foliowy a ciąża

Niedobór kwasu foliowego zawsze jest szalenie niebezpieczny, na szczególną uwagę zasługują jednak te problemy, które dają o sobie znać u ciężarnych. Witamina B9 ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu, w tym zwłaszcza cewy nerwowej. Ta staje się bazą zarówno dla rdzenia kręgowego, jak i dla mózgu, Nic więc dziwnego, że lekarze podejmują wysiłki, którym celem jest szybkie eliminowanie niedoborów za pomocą środków farmakologicznych.

Udostępnij