sporteus.pl

Blog tematyczny o lifestylu, zdrowiu i modzie

Zdrowie

Jakie witaminy w ciąży powinno się suplementować?

Jakie witaminy w ciąży powinno się suplementować?

Ciąża to wyjątkowy czas, w którym suplementacja diety odgrywa ogromną rolę. Rozwijający się płód potrzebuje wielu składników odżywczych i witamin, których w zwykłej diecie może brakować. Przyszła mama musi się więc postarać, by dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Na szczęście nowoczesna suplementacja zdecydowanie ułatwia to zadanie. Jakie witaminy w ciąży są niezbędne? Co warto zażywać?

Kwas foliowy

Kwas foliowy nazywany jest też witaminą PP. Jest to witamina, która jest szczególnie ważna w pierwszym trymestrze ciąży. Jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu, w tym do kształtowania się rdzenia kręgowego i układu nerwowego. W zwykłej diecie zwykle może być zbyt mało kwasu foliowego. Najlepiej jest więc przyjmować go w postaci tabletek. O odpowiednie dawkowanie warto zapytać lekarza. Zdarza się, że w przypadku ciąży zagrożonej lub geriatrycznej, ginekolog zaleca przyjmowanie kilkukrotnie wyższej dawki kwasu foliowego, niż umieszczono na jego ulotce. Nie jest to jednak błąd. Kwas ten jest tak ważny podczas organogenezy, że nie można pozwolić sobie na jego braki.

Gotowe zestawy witamin

Na sporo uwagi zasługują gotowe zestawy witamin przeznaczone dla kobiet w ciąży. Zwykle zawierają one kompleksowe połączenie ze sobą wszystkich witamin i minerałów, jakie mogą być potrzebne ciężarnej. Suplementy te mają odpowiednio powiększone dawki witamin w stosunku do zwykłych suplementów, by mogły odpowiadać one na zwiększone zapotrzebowanie organizmu. Takie suplementy przeznaczone są przede wszystkim dla pań, które przed ciążą nie odżywiały się w odpowiedni sposób i mogą mieć bardzo duże niedobory wszystkich witamin i składników mineralnych. Wbrew jednak powszechnej opinii, takie suplementy nie są wcale potrzebne wszystkim ciężarnym. Przed sięgnięciem po nie, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę i upewnić się, że ich przyjmowanie jest wskazane.

Zbilansowana dieta

Wprawdzie suplementy witaminowe dla ciężarnych są łatwo dostępne, to należy pamiętać, że najlepiej przyswajalne witaminy znajdują się w żywności. Nic nie zastąpi dobrze zbilansowanej diety, która uwzględnia świeże warzywa i owoce, wysokiej jakości mięso i tłuszcze. Z tego powodu każda ciężarna powinna przykładać dużą wagę do tego, co je i nie traktować przyjmowania suplementacji jako zwolnienia z obowiązku szczególnego dbania o siebie w tym trudnym i pełnym wyzwań okresie życia. Być może ciąża okaże się świetną motywacją do zmiany nawyków żywieniowych. Z pewnością przyda to się w późniejszym okresie laktacji.

Udostępnij