sporteus.pl

Blog tematyczny o lifestylu, zdrowiu i modzie

SportZdrowie

Jak poprawić kondycję – porady dla początkujących i zaawansowanych

Jak poprawić kondycję – porady dla początkujących i zaawansowanych

Słaba kondycja spędza sen z powiek przede wszystkim tym osobom, które nie trenują, unikają aktywności fizycznej i preferują siedzący tryb życia. Nie oznacza to jednak, że nie jest problemem także w przypadku osób mających ze sportem wiele wspólnego, choć aktualnie znajdującym na aktywność fizyczną znacznie mniej czasu. Tak przedstawiciele pierwszej, jak i drugiej grupy, mogą poprawić ją stosunkowo szybko, choć w obu przypadkach będzie to wymagało nieco innego działania.

Jak poprawić kondycję, gdy nie ma się dużego doświadczenia?

Osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z aktywnością fizyczną szybko orientuje się, że staje przed niełatwym wyzwaniem. Często orientuje się, że jej kondycja jest niepokojąco słaba i może przeszkadzać w codziennym życiu. Na szczęście, choć problem jest poważny, jego rozwiązanie nie jest wcale niemożliwe. Często wystarczy wprowadzić choćby niewielką dawkę ruchu, aby zmienić ten stan rzeczy.
Tym, na czym początkujący powinny skupić się w pierwszej kolejności, jest wytrzymałość tlenowa. Zalecane są im regularne treningi, podkreśla się jednak, że nie powinny być one przesadnie intensywne. Najlepszym sposobem na poprawę kondycji przez osobę, która nie ma jeszcze dużego doświadczenia w tym zakresie, jest z pewnością pływanie, bieganie oraz jazda na rowerze. Z pewnością jednak dobrym rozwiązaniem okażą się również zajęcia fitness oraz tak zwane marszobiegi. Warto także pomyśleć o domowych treningach kardio pamiętając jednak, że ich tempo powinno być równe, a intensywność – stosunkowo niska.

Jak poprawić kondycję, gdy posiada się doświadczenie?

Jak już wspomniano, osoby ćwiczące już od pewnego czasu, również mogą mieć problemy z kondycją. Warto więc zwrócić uwagę na to, że w ich przypadku skupienie się jedynie na wytrzymałości tlenowej nie musi wcale okazać się najlepszym rezultatem. Nie mniej ważna jest wytrzymałość beztlenowa, nad którą również należy pracować. Od treningów nie należy już wymagać jednostajności. Organizm dość szybko przyzwyczaja się do wysiłku, zalecane jest więc ich urozmaicenie.
Podobnie, jak osoby początkujące, również bardziej zaawansowani sportowcy mogą próbować swoich sił trenując marszobieg oraz bieganie. W poprawie kondycji pomoże im jednak także crossfit, jazda na rowerze oraz trening obwodowy. Walka o lepszą kondycję może być zresztą prowadzona nie tylko na zewnątrz, ale również w domu. Warto ćwiczyć na rowerze stacjonarnym, nic też nie stoi na przeszkodzie temu, aby sprawdzić swoje siły decydując się na domowy trening zakładający zwiększony wysiłek fizyczny.

Udostępnij